Bőrtípusos tévhitek - Pattanásos bőr

2017.10.23

Kevés olyan dolog van a kozmetikában, ami ennyi embernek keserítené meg az életét. A pattanásos bőr egy olyan téma, ami mellett nem lehet elmenni, mivel szinte minden tidédzsert és egyre több felnőttet érint, akár még idős korban is. Az arcbőr ápolásával kapcsolatos tudása a legtöbb embernek tele van téves információkkal. Ezek többsége a reklámokból vagy a szomszédnénitől származik vagy még tinikorunkban olvastuk valamelyik fantasztikus tiniújságban, ahol pont el akartak valamit adni a pattanásos serdülőknek.

Szóval mik is ezek a tévhitek?

Kezdjük az elsővel a pattanásos bőr kezelésével. Amíg kozmetikus nem lettem, szent meggyőződésem volt nekem is, hogy ha pattanás, akkor azt le kell szárítani (alkohol, tinitonik, oxy, mert akkor ezek voltak a menő cuccok).
Nos a helyzet ennél bonyolultabb! Mi van akkor ha nem egy, hanem kétféle pattanásos bőr létezik? Mert bizony kettő van! :) És a "szétszárítjukmajdúgyhagyjuk" kezelésmód egyiknél sem a helyes eljárás. Sőt az egyiknél még külön tetézi a bajt!
Képzeljük el, hogy két pattanásos bőrű ember áll egymás mellett. Az egyiknek már messziről látjuk, hogy fénylik a bőre a sok kilöködött faggyútól. A másiknak pedig szinte pereg a bőre, olyan száraz. Az utóbbival sajnos szinte senki sem foglalkozik (kivéve a kozmetikusokat és bőrgyógyászokat). Mintha nem is létezne. Szegény elfelejtett pattanásos bőr! És szegény tulajdonos, aki elmegy a drogériába és megveszi a sokadik szárító készítményt, mert hát az majd jó leszárítja ezeket a vackokat. Meg hát rá van írva, hogy PATTANÁSOS BŐRRE!!!
Szegénykém minden alkalommal mellé nyúl a polcon, mivel ez a típus vízhiánnyal küzd. Tehát ki van száradva. Zsírt termel azt látjuk, mert "dudorodik" a bőr tőle rendesen, csak hát a faggyú nem tud a felszínre ürülni a sok elhalt hámsejt miatt. És akkor jövünk mi a szárító kenceficéinkkel! Szegény elnyűtt, szomjas bőrünket még egy kicsit ki is szárítjuk. A száraz bőr pedig mindig érzékeny, mindig irritált. Ha pedig irritált akkor újabb gyulladások fognak jelentkezni, ha tovább izgatjuk. Mi pedig azt hisszük, hogy a mi bőrünknek semmi sem jó! Pedig de! Csak éppen erről már túl bonyolult lett volna reklámot forgatni. Mivel erre a bőrtípusra a megvastagodott szaruréteg és tápanyaghiány jellemző (ráadásul még gyulladt is), kezelése olyan összetett, hogy érdemes azt szakemberre bízni. Ami nagyon fontos, hogy gyógyulása csak gyökeres életforma-változtatással érhető el. Addig is, amíg erre nem kerül sor, időről időre koptassuk, radírozzuk az elhalt hámsejteket, alkalmazzunk nyugtató, gyulladáscsökkentő gyógynövényteákból borogatást (zsurlófű, feketenadálytő, cickafark, levendula, kakukkfű), valamint jót fog még tenni a B-vitamin tartalmú ételek és kozmetikumok alkalmazása.

Lássuk mi van még a tévhitek között!

Egy pattanást mindenki ki tud nyomni, nem igaz?
Hááááát! Nézzük meg, miért nem igaz ez az állítás!
Kezdjük ott, hogy nagyon sokféle pattanás van és egy részéhez még mi kozmetikusok sem nyúlhatunk hozzá!!! Azzal, hogy melyiket nyomhatjuk és melyiket nem, inkább nem is fárasztanálak, mert a legjobb az lenne, ha te egyikhez sem nyúlnál hozzá. Már csak azért sem mert, láttam én már sok mindent az elmúlt sok-sok évben, és nem egyszer került egy egy vendég a szike alá, mert otthon sufnituningolni próbált az arcán. Sőt olyan is volt, hogy átmenetileg megbénította az arca egy részét, mert tűvel próbálta megnyitni a gyulladást. Brrrrrr..... Belegondolni is borzasztó! Sajnos nem a semmiért tanultuk mi, kozmetikusok évekig a szakmát. Például azt is megtanuljuk, hogy pattanások egy egymáshoz közel fekvő csoportját nem nyomkodjuk, mint süket a csengőt! Létezik ugyanis egy lob-gát nevű dolog ami a gyulladt területet elhatárolja a többi egészséges résztől. Ez akadályozza meg, hogy a genny és egyéb gusztustalanságok ne ömöljenek bele a bőrödbe, ne szivároghasson ki a sejtjeid közé, okozva további fertőzést, gyulladást. Tehát érdemes vigyázni rá. Sajnos ez egy nagyon sérülékeny jószág. Ha eleve nagy a nyomás és mi még ráhasalunk, hamar kiszakadhat és szétfut a gyulladás. És itt jön pluszba a csoportos probléma. A csoportban minden pattanásnak van lob-gátja és ha ezek megsérülnek, akkor egy nagy összefüggő pattanásba egyesülnek. Ezt garantálom, hogy ez egyenes út ahhoz, hogy a sebészeten már élezzék is a szikét. Ha az még nem lenne elég, hogy lesz egy heg az arcodon itt még bejön a képbe a sebgyógyulási hajlam. Ez dönti el, hogy milyen heged marad egy egy elrontott otthoni móka után (és ehhez elég csak sebesre nyomkodnod). Az a legritkább mikor szinte heg nélkül gyógyul egy ekkora baleset helye. Gyakoribb, hogy keloiddal(1) (szövetburjánzással) vagy atrófiával(2) (szövethiánnyal) történik a gyógyulás. Esetleg még hozzájöhet az is, hogy foltos lesz a bőröd. Ha esetleg már kezdesz röhögni a markodba, hogy a tied aztán tutira nem, mert már feltűnt volna, akkor most mesélek valamit. A bőr emlékszik a sérüléseire és talán most nem barnult be a seb helye, de lehet hogy évek múlva, mikor kismama leszel vagy már változnak a hormonok, na akkor fogja majd visszaadni a kedveskedést. Ugyan te már nem emlékszel rá, hogy ott egyszer sebesre nyomkodtál valamit, de a bőröd tudni fogja.
Remélem levontad amit érdemes ebből az irományból. Hidd el 10-ből 10 kozmetikus és 10-ből 10 bőrgyógyász is ugyanezt próbálja neked elmondani, hol szaknyelven, hol egyetlen mondattal extra magyarázat nélkül, de most legalább már tudod miért ne nyomkodj, vakarássz otthon!